Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia

Miejska Przychodnia Zdrowia w Wieliczce
Wieliczka, ul. Szpunara 20
tel. 12 279 63 34


Rejestracja pacjentów: w rejestracji poradni w gabinecie 314, II piętro
tel. 12 279 63 34

 

Personel Poradni:

 • Lekarze Psychiatrzy [skierowanie nie jest wmagane]:
  • ​lek. med. Anna Politowicz
  • lek. med. Adam Polański
 • Psycholodzy [wymagane skierowanie]:
  • ​mgr Marzena Dębowska
  • mgr Małgorzata Kijewska
 • Psychoterapeuci [wymagane skierowanie]:
  • ​mgr Renata Trojan
  • mgr Małgorzata Kijewska

 

Wolne miejsca na najbliższe sesje psychoterapii. Na pierwszą wizytę należy dostarczyć skierowanie od lekarza.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z rejestracją
 

Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia świadczy bezpłatne usługi terapeutyczne dla osób uzależnionych i członków ich rodzin.

 

Dla osób uzależnionych

         O uzależnieniu od alkoholu świadczy między innymi utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, częstotliwością jego używania, utrata panowania nad czasem rozpoczęcia i zakończenia picia. Osoba uzależniona przeżywa tzw. głód alkoholowy, powodujący odczuwanie potrzeby, czy wręcz przymusu sięgnięcia po alkohol, nieumiejętność odmówienia picia. Pomimo wielokrotnych prób odstawienia alkoholu, składanych obietnic abstynencji, alkoholik nie potrafi utrzymać trzeźwości. Przerwy w piciu stają się coraz krótsze, a czas picia wydłuża się.  Jak poradzić sobie z uzależnieniem? Aby stwierdzić, jakiego rodzaju problemem jest sposób używania alkoholu, wskazana jest wizyta u lekarza i/lub specjalisty terapii uzależnień, którzy dokonają diagnozy uzależnienia, a następnie wskażą odpowiedni sposób leczenia. Aby mogły nastąpić trwałe zmiany w psychice i zachowaniu osoby uzależnionej, konieczny jest udział w terapii odwykowej. Podczas psychoterapii pacjent uzyskuje wiedzę dotyczącą choroby alkoholowej, mechanizmów psychologicznych, które kierują jego postępowaniem, dowiaduje się w jaki sposób rozpoznawać własne objawy głodu alkoholowego i jak sobie z nimi radzić. Otrzymuje wskazówki, jak utrzymać abstynencję. W przypadku długotrwałego picia, konieczna jest konsultacja psychiatryczna. Wskazane może być również tzw. odtrucie na oddziale detoksykacyjnym.

Dla współuzależnionych (członkowie rodzin osób uzależnionych)

         Poradnia obejmuje opieką również dorosłe osoby z rodziny z problemem alkoholowym: partnerów/współmałżonków, dzieci, rodzeństwo. Picie bliskiej osoby powoduje przeżywanie stresu, cierpienia, złości, rozżalenia, a przede wszystkim ogromnego poczucia bezradności. Osoby współuzależnione mierzą się często z poczuciem winy i wstydu za to, co dzieje się w ich rodzinach. Nie wiedzą, co robić, jak się zachować, czują się zagubione w życiu. Czasem wręcz przeciwnie - biorą całą odpowiedzialność na siebie i same dźwigają ciężar zaopiekowania się rodziną i swoim alkoholikiem. Przeżywają trudne emocje, którymi nie zawsze mogą się z kimś podzielić.  Wypierane i blokowane uczucia sprawiają, że człowiek mniej cierpi psychicznie, ale jego ciało zaczyna odreagowywać emocje poprzez różne dolegliwości somatyczne. Pacjent konsultuje u specjalistów bóle głowy, problemy gastryczne, dolegliwości ze strony układu krążenia i wiele innych schorzeń, które zwykle okazują się mieć podłoże psychiczne. Ciało odreagowuje w ten sposób ciągły stres i napięcie oraz inne emocje, z którymi trudno samemu sobie poradzić. Oprócz zaburzeń psychosomatycznych, pacjenci często skarżą się na bezsenność, tzw. nerwicę, depresję, stany lękowe i inne zaburzenia emocjonalne. Psychoterapia członków rodzin nie sprawi, że osoba uzależniona przestanie pić. Pomoże jednak poradzić sobie emocjonalnie z ogromnym problemem, jakim jest picie bliskiej osoby. Pomoże zająć się sobą, swoim zdrowiem i swoimi potrzebami, zdejmie ciężar odpowiedzialności, bezradności i poczucia winy.

         Psychoterapia jest formą leczenia poprzez rozmowę. Pacjent na sesjach dzieli się z terapeutą swoimi myślami, emocjami, trudnościami, z którymi się boryka. Psychoterapeuta słucha i interpretuje słowa pacjenta. Nie ocenia, nie udziela rad. Pomaga zrozumieć stan, w jakim znajduje się pacjent, określić jego głębsze przyczyny, a następnie daje możliwość pracy nad nimi. Psychoterapia powoduje zmiany w wewnętrzne w pacjencie. Przyczynia się do poprawy funkcjonowania psychicznego, rozumienia siebie i prawidłowego wchodzenia w relacje z innymi. 

 

Opracowanie: mgr Renata Trojan, psychoterapeuta

Grafiki pracy

lek. med. Anna Politowicz
spec. psychiatrii
gab. 313       

Dzień tygodnia

Godziny pracy

Wizyty domowe

wtorek

od 11:30  do 13:30

 

 

lek. med. Adam Polański
spec. psychiatrii
gab. 313

Dzień tygodnia

Godziny pracy

Wizyty domowe

środa

od 16:00 do 17:00

 

 

mgr  Małgorzata Kijewska
mgr  psychologii i psychoterapii
gab. 304     

Dzień tygodnia

Godziny pracy

Wizyty domowe

środa

od 14:00 do 18:00

 

piątek od 12:00 do 13:00  

 

mgr Marzena Dębowska
mgr  psychologii
gab. 304

Dzień tygodnia

Godziny pracy

Wizyty domowe

wtorek

od 11:00 do 15:00

 

 

mgr Anna Kulikowska
mgr psychoterapii

Dzień tygodnia

Godziny pracy

Wizyty domowe

poniedziałek

od 11:00 do 17:00